Te urządzenia grzewcze cieszą się ciągle rosnącą popularnością. W jakich przypadkach sprawdzą się jednak najlepiej? Czy i kiedy warto zamontować pompę ciepła, tak aby jej była to satysfakcjonująca inwestycja?

Kwestie ekonomiczne i opłacalność inwestycji

Sam montaż pompy ciepła typu powietrze-woda jest droższy niż instalacja kotła gazowego. Warto jednak zaznaczyć, że podczas gdy inwestycja w pierwsze z tych urządzeń grzewczych zwróci się po około 6-8 latach, to w przypadku kotłów konieczne będą jego okresowe wymiany, kontrole, i serwisowanie, które również kosztują, a więc wpływają na końcową cenę inwestycji. Pompy ciepła to z kolei urządzenia niskoawaryjne, niewymagające dodatkowej obsługi, zatem nie musimy uwzględniać związanymi z tym wydatków. W przeciwieństwie do kotłów nie stwarzają ponadto zagrożenia pożarowego. I co ważne, na ich montaż można uzyskać dofinansowanie.

Brak zależności od zewnętrznych dostawców

Pompy ciepła poleca się montować w miejscach bez możliwości podłączenia sieci gazowej. Do ich obsługi konieczna jest jednak energia elektryczna. Wobec dynamicznej sytuacji na rynku dokładne koszty użytku mogą być nieco trudniejsze do oszacowania. Dobrą wiadomością jest jednak to, że urządzenie można podłączyć do instalacji fotowoltaicznej, a przez to w większym stopniu uniezależnić się od rosnących cen energii.

Jakie jeszcze cechy tych urządzeń przemawiają za inwestycją w wariant typu powietrze-woda lub gruntowy? Pompy ciepła są przeznaczone nie tylko do ogrzewania budynku, ale i wody użytkowej, a do tego mogą być wykorzystywane do klimatyzacji. Co więcej, bardzo dobrze współpracują też z ogrzewaniem podłogowym. Ze względu na tak wiele możliwości (a także aspekty ekologiczne) ich montaż często jest polecane w przypadku nowego budownictwa. Mogą też sprawdzić się podczas modernizacji starego domu – aby przyniosła ona oczekiwane efekty obiekt musi jednak spełniać kilka warunków. Przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji warto ją dobrze skonsultować. Fachowcy z serwisów instalacyjnych lub dostawcy urządzeń grzewczych pomogą w doborze takiego wariantu, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb i charakterystyki ogrzewanego budynku.