Zastanawiasz się nad wyborem urządzenia grzewczego i coraz bardziej skłaniasz się do inwestycji w pompę ciepła? To bardzo dobra decyzja – urządzenia tego typu określane są jako wysokowydajne i dużo bardziej ekologiczne od gazu czy węgla. W tym artykule skupimy się na pompach ciepła typu powietrze-woda. Dlaczego są one tak chętnie wybierane?

Powód jest prosty – ze wszystkich rodzajów pomp to właśnie one najlepiej nadają się do ogrzewania domu rodzinnego. Urządzenia te do funkcjonowania nie potrzebują oczywiście podłączenia do sieci gazowej. Jak wskazuje ich nazwa, ciepło pobierają z powietrza. Mówiąc dokładniej, powietrze z zewnątrz nagrzewa tzw. czynnik chłodniczy, a uzyskane ciepło w dalszej kolejności jest przetwarzane, przenoszone na wodę i przekazywane do obiegu grzewczego.

Wydajność i niskie koszty

Jeśli decydujemy się na taką inwestycję, to warto wiedzieć, że urządzenia na niektórych etapach pracy wykorzystują energię elektryczną – jest nią zasilana między innymi sprężarka i pompy obiegowe. Związane z tym zużycie prądu należy więc wliczyć w koszt, ale nawet mimo tego koszty ogrzewania będą niższe niż zwykłe ogrzewanie prądem. Co ważne, modele typu powietrze-woda mogą być łączone z instalacjami fotowoltaicznymi i ogrzewaniem podłogowym. To dlatego tak chętnie sięga się po nie w nowym budownictwie.

Jaką moc powinno mieć urządzenie grzewcze?

Pompa ciepła typu powietrze-woda będzie bardzo dobrym wyborem, jeśli jej głównym zadaniem ma być ogrzewanie wody użytkowej. Jeśli już podjęliśmy decyzję, że to właśnie w taki rodzaj urządzenia grzewczego chcemy zainwestować, to kolejnym krokiem będzie dobranie jego mocy. Niestety, czasem może to być problemem. W dobrze sporządzonym projekcie domu powinny znajdować się wyliczenia na temat tego, ile energii będzie niezbędne na właściwe ogrzanie wnętrza i wody użytkowej. Co ważne, nie należy tu też lekceważyć zwyczajów domowników. Może okazać się, że w dwóch identycznych budynkach funkcjonować będą pompy o dwóch różnych mocach, ponieważ w jednym domownicy preferują chłodniejszą temperaturę powietrza, a w drugim – o wiele wyższą.

Wybierając urządzenie do Twojego domu, korzystaj więc z porad wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie faktycznie pokryje całe zapotrzebowanie na ciepło.