Do jednych z najpopularniejszych obecnie urządzeń grzewczych należą pompy ciepła typu powietrze-woda. Za tym trendem decyzją stoi zarówno ich wydajność pracy, jak i kwestie ekologiczne. W tym artykule pokrótce przybliżymy Ci zasady działania tych urządzeń, kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas doboru modelu, a także koszty jego instalacji.

Zasada działania pompy typu powietrze-woda

W urządzeniach tego typu ważną rolę odgrywa tzw. czynnik chłodniczy. W części zwanej parownikiem pobiera on ciepło z powietrza, a następnie kierowany jest do sprężarki. Stamtąd gaz o podwyższonej temperaturze trafia do skraplacza, w którym ciepło oddawane jest do wody grzewczej. Następnie czynnik chłodniczy o obniżonej temperaturze kierowany jest z powrotem do parownika. Ogrzana woda przepływa zaś do poszczególnych instalacji budynku.

Jakie cechy wziąć pod uwagę podczas doboru pompy powietrze-woda?

Najważniejsze parametry urządzenia powinny dotyczyć jego mocy i jakości. Moc pompy ma bezpośredni związek z zapotrzebowaniem budynku na ciepło. Ten z kolei jest wypadkową wielu innych czynników, w tym między innymi standardu izolacji domu, liczby mieszkańców oraz związanej z tym ilości zużywanej wody użytkowej, powierzchni budynku czy też rodzajów instalacji. Zwykle budynki stare wymagają urządzeń o większej mocy niż domy wybudowane w ostatnich latach.

Ze względu na dużą liczbę zmiennych zapotrzebowanie na ciepło powinno być wyliczane przez specjalistów. To również w ich gestii leży zaproponowanie urządzenia, które spełni te wymagania. Fachowi instalatorzy dobrze znają dostępne na rynku modele, zarówno te typu split (składające się z dwóch elementów), jak i monoblok (gdzie mamy do czynienia tylko z jednym elementem). Wiedzą też, jak je serwisować, co również powinno być brane pod uwagę podczas doboru.

Z jakimi kosztami instalacji powinniśmy się liczyć?

Kwotą, jaką często podaje się w kontekście kosztów instalacji pompy ciepła typu powietrze-woda, jest 30 tysięcy złotych. Obejmuje ona zarówno zakup samego urządzenia, jak i usługi montażowe. W przypadku starych budynków konieczna może być też modernizacja kotłowni lub innego miejsca, w którym pompa ma być zamontowana. Koszty instalacji można jednak zmniejszyć dzięki skorzystaniu z licznych programów dofinansowania i ulg termomodernizacyjnych.