Podstawowa różnicą między tymi rodzajami urządzeń wynika z ich budowy, a mówiąc konkretniej – z liczby elementów, z których się składają. Pompa ciepła to pojedyncze urządzenie, najczęściej umieszczane wewnątrz budynku, który ma być przez nie ogrzewany. Wariant typu split jest z kolei dwuelementowy.

Miejsce i sposób montażu

Pompy typu monoblok razem z zasobnikiem na wodę najczęściej instaluje się wewnątrz budynku – w kotłowni lub innymi wyznaczonym do tego miejscu. Powietrze doprowadzane jest do nich i odprowadzane specjalnymi przewodami. Monobloki czasami instalowane są też na zewnątrz budynku (z wyjątkiem pojemnika na ciepłą wodę), ale w naszym kraju jest to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie. Nowoczesne urządzenia projektowane są w taki sposób, aby odgłosy ich pracy nie były uciążliwe dla domowników.

Z kolei pompa ciepła typu split składa się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, które połączone są ze sobą przewodami z niezamarzającym płynem chłodniczym. W części montowanej na zewnątrz budynku najczęściej znajduje się m.in. parownik, sprężarka oraz wentylator, który jest głównym źródłem hałasu. W jednostce wewnętrznej umieszczony jest zaś wymiennik ciepła. Ze względu na taką budowę, do ich montażu wymagane są usprawnienia f-gazowe, które nie są konieczne w przypadku wariantów jednoelementowych.

Split czy monoblok – którą pompę wybrać?

Oba rodzaje urządzeń cechują się wysokimi wartościami wskaźnika COP i mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Poza budową różnią się jednak jeszcze kilkoma cechami. Pompy ciepła typu split są prostsze w budowie, a przez to – tańsze, co nierzadko jest czynnikiem przesądzającym. Warto też zaznaczyć, że w przypadku modeli typu split o mocy powyżej 10 kW wymagane jest założenie tzw. karty produktu, a także regularne kontrolowanie szczelności urządzenia. Obawy inwestorów może czasem budzić poprawność ich działania w bardzo niskiej temperaturze i podczas przerw w dostawie energii elektrycznej.

Monobloki cechują się z kolei hermetyczną obudową, co zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas instalacji. Są jednak droższe od wariantów dwuelementowych. W przypadku wątpliwości co do wyboru modelu warto zasięgnąć porady specjalisty.