TEST

Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzacją w języku codziennym określamy sprzęt chłodzący, montowany w pomieszczeniach lub pojazdach. Zgodnie z definicją jest to jednak proces przetwarzania powietrza, który służy zaprowadzeniu we wnętrzu odpowiedniego do funkcjonowania mikroklimatu. Składają się na to takie czynniki, jak temperatura, poziom wilgotności powietrza oraz jego skład. Klimatyzator przede wszystkim chłodzi, ale potrafi też ogrzewać, oczyszczać i filtrować powietrze. Nie tylko zapewnia przyjemne warunki do pracy i odpoczynku, ale poprawia też jakość powietrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób z alergiami.

Dzięki funkcjom chłodzenia i ogrzewania w pomieszczeniu przez cały rok może być utrzymana stała temperatura. Funkcja osuszania obniża z kolei poziom wilgotności w danym wnętrzu, zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni. Dzięki oczyszczaniu z powietrza zostają zaś usunięte pyłki, kurze i alergeny. Klimatyzacja może być też połączona z wentylacją, czyli wymianą powietrza poprzez usuwanie go z pomieszczenia i pobieranie go z zewnątrz.

Jak dokonać wyboru właściwego klimatyzatora?

Nie ma jednego uniwersalnego klimatyzatora, który sprawdzi się niezależnie od wielkości budynku. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają przełożenie na jego efektywność.

Najpopularniejszym wyborem do domów i mieszkań są urządzenia typu split. W ich przypadku jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie. Niektórym przeszkadzać może obudowa urządzenia – w takich przypadkach wybrać można model kasetonowym lub kanałowy i zabudować go w suficie podwieszonym.

W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych, jak biurowce lub centra handlowe, sprawa wygląda inaczej. Klienci komercyjni najczęściej wybierają złożone systemy VRF. W ich skład wchodzi montowany na dachu budynku agregat, a także instalacja chłodnicza i jednostki wewnętrzne, które rozprowadzane są w poszczególnych pomieszczeniach.

O poradę w doborze klimatyzatora najlepiej zapytać firmę zajmującą się montażem instalacji. Dzięki fachowej wiedzy dopasują oni właściwy model do typu budynku, jak i indywidualnych wymagań klienta.

Jak dokonać właściwego montażu klimatyzacji?

Montaż klimatyzatora obowiązkowo powinien być wykonywany przez uprawnioną do tego ekipę instalacyjną. Wykonawcy powinni posiadać imienne uprawnienia chłodnicze (certyfikat F-Gaz) oraz elektryczne. Samodzielny montaż klimatyzatora możliwy jest jedynie w przypadku urządzeń przenośnych. Jednak podczas ich montażu należy się stosować do wskazówek zawartych w dołączonej do nich instrukcji.

Do montażu klimatyzatora innego niż przenośny niezbędne są specjalistyczne narzędzia takie jak: pompa próżniowa, manometry, butle z czynnikiem chłodniczym, miernik elektryczny, kielicharka a także profesjonalny sprzęt do wiercenia otworów. Połączenia chłodnicze pomiędzy jednostkami wykonywane są z rur miedzianych zabezpieczonych odpowiedniej grubości izolacją termiczną. Należy pamiętać, że w momencie chłodzenia w jednostce wewnętrznej wykrapla się woda, którą musimy odprowadzić do kanalizacji lub na zewnątrz pomieszczenia. Najlepiej zrobić to w sposób grawitacyjny tzn. zachowując spadek na rurkach odprowadzających skropliny. Czasem jednak jest to technicznie niemożliwe i wtedy jest konieczne zastosowanie dodatkowej pompki skroplin. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora umieszczana jest zwykle na balkonie, elewacji budynku lub jego dachu. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na zapewnienie dostępu serwisowego oraz zachowaniu zawartych w instrukcji montażowej odpowiednich przestrzeni od ścian i barier.

Należy pamiętać o konieczności wykonywania okresowych przeglądów serwisowych zainstalowanych klimatyzatorów (najlepiej dwa razy w roku). Co więcej część urządzeń w zależności od ilości czynnika chłodniczego należy rejestrować w specjalnej bazie danych – Centralnym Rejestrze Operatorów, gdzie dokonuje się również wpisów obowiązkowych przeglądów. Informacje, które urządzenia powinny zostać zarejestrowane w tej bazie powinny być przekazane przez wykwalifikowane osoby zajmujące się montażem urządzeń klimatyzacyjnych.

Jak często powinno się serwisować klimatyzację?

Jak często trzeba serwisować klimatyzacje? Czy w ogóle jest to potrzebne?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Klimatyzator trzeba serwisować. W przypadku klimatyzatorów pracujących w domach prywatnych lub biurach serwis należy przeprowadzać dwa razy do roku. Najlepiej w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej. W przypadku niektórych branż serwis powinien być wykonywany częściej, np. w sklepach całodobowych i restauracjach.

Regularny serwis pozwoli Ci uniknąć awarii systemu i większości napraw. Dodatkowo pozwoli Ci cieszyć się nieprzerwaną pracą klimatyzacji i czystym powietrzem, które otrzymasz dzięki regularnej czynności czyszczenia filtrów oraz odgrzybiania jednostek wewnętrznych klimatyzatorów.

Zanieczyszczenia na filtrze mogą pozwalać na rozwój bakterii, najbardziej niebezpieczna jest bakteria Legionella, która powoduje schorzenia płuc.

Dlatego każda osoba posiadająca klimatyzator powinna regularnie go czyścić.

Co to jest klimatyzator typu INVERTER?

W standardowym klimatyzatorze sprężarka i wentylator na skraplaczu (urządzenie zewnętrzne) mają stałe obroty i działają na zasadzie włącz oraz wyłącz.  Gdy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie powyżej oczekiwanej, sprężarka i wentylator włączają się na pełną moc, aż do osiągnięcia właściwej temperatury i wyłączają się. Taki cykl pracy jest typowy dla większości urządzeń standardowych, ma jednak wady w postaci strat energii i niepotrzebnego hałasu urządzenia zewnętrznego.

Natomiast w klimatyzatorach typu INVERTER prędkość obrotowa sprężarki i wentylatora na skraplaczu jest zmienna. Dzięki temu urządzenie pracuje stabilnie z taką prędkością, jaka jest aktualnie potrzebna.

ozwiązanie to pozwala oszczędzić aż 50% energii w stosunku do urządzenia tradycyjnego oraz jest dużo cichsze. Klimatyzatory typu INVERTER działają na pełną moc tylko w momencie włączenia, a po uzyskaniu żądanej temperatury zmniejszają swoją prędkość i utrzymuje temperaturę stałą.

Nowoczesna technologia klimatyzatorów typu inventer jest połączeniem urządzenia które osiąga dużą wydajność, a jednocześnie zużywa dużo mniej energii.

Reasumując klimatyzator typu inventer charakteryzuje się;

 • Wysoką mocą
 • Odpowiednią wydajnością
 • Cichą i niezawodną pracą

UWAGA !

W Unii Europejskiej klimatyzatory konwencjonalne będą wycofywane ze sprzedaży, dopuszczalne będą tylko klimatyzatory inwerterowe ze względu na oszczędność energii.

Etykiety energetyczne – klasyfikacja efektywności energetycznej

Etykiety energetyczne umieszczane są na każdym elektrycznym urządzeniu domowego użytku sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej. Reguluje to specjalna dyrektywa unijna. Klimatyzatory o mocy poniżej 12kW również są objęte tą dyrektywą. Etykiety informują użytkownika o jakości produktu, uwzględniając przede wszystkim jego energooszczędność. Dzięki etykiecie przed zakupem każdy może porównać, które urządzenie będzie najtańsze w eksploatacji. Ocena energooszczędności, określana też jako klasa energetyczna oznaczana jest literami. Dla klimatyzatorów ustalono skalę od G (najniższa) do A +++ (najwyższa).

Przy ocenie oszczędności zużycia energii przez klimatyzatory posługujemy się również współczynnikami efektywności energetycznej: SEER dla chłodzenia oraz SCOP dla grzania.

Współczynniki te określają stosunek mocy chłodniczej/grzewczej osiąganej przez klimatyzator do mocy elektrycznej pobieranej przez urządzenie z sieci elektrycznej przez cały sezon grzania i chłodzenia, czyli urządzenia o wskaźniku SEER= 8 odpowiadającym klasie A++ z jednego kW energii elektrycznej średnio w sezonie potrafią wygenerować 8 kW energii chłodniczej.

Czy to prawda, że klimatyzowane powietrze jest czystsze?

Tak! Klimatyzator filtruje powietrze, oczyszczając je z:

 • kurzu
 • bakterii
 • wirusów
 • pleśni
 • grzybów
 • dymu itp.

Klimatyzator pozwala na to, aby w naszym domu, biurze czy lokalach usługowych powietrze było czyste.
Kluczem do odczucia ulgi od pyłków jest dobór odpowiedniego urządzenia.

Na rynku dostępne są klimatyzatory z zaawansowanymi filtrami, które wyłapują część alergenów. Prawdziwą rewolucją są jednak systemy jonizacji powietrza.

Modele z wyższej półki niektórych producentów posiadają tzw. filtry HD z powłoką antybakteryjną oraz układ jonizacji powietrza, który nazywany jest Virus Doctor, który ze względu na swoje możliwości powinien zainteresować alergików. Usuwanie alergenów wziewnych przez Virus Doctor potwierdzone zostało przez:

 • Brytyjską Fundacje ds. Przeciwdziałania Alergii (BAF)
 • Amerykański instytut badań nad alergią (RTI).

Podobnymi efektami może poszczycić się LG, który w swojej ofercie posiada klimatyzatory z układem jonizującym powietrze Plasmaster+. Oprócz tego koreański producent wyposażył swoje urządzenia w zaawansowane filtry znanej na całym świecie firmy 3M W przypadku obu producentów rozwiązań tego typu należy szukać wśród klimatyzatorów z górnej półki.

Czy warto inwestować w rekuperację ?

Jeśli chcemy się zdecydować na posiadanie rekuperacji w domu musimy się najpierw dowiedzieć na czym ona polega i za co jest odpowiedzialna w naszym domu.

CO TO JEST REKUPERACJA?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy niestety niesie to za sobą wiele wad takie jak:

 • wychładzanie domu
 • nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń.

Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem.

Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na:

 • czyste
 • świeże

JAK DZIAŁA REKUPERATOR?

Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie.

Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze!

Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien.

Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.