Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzacją w języku codziennym określamy sprzęt chłodzący, montowany w pomieszczeniach lub pojazdach. Zgodnie z definicją jest to jednak proces przetwarzania powietrza, który służy zaprowadzeniu we wnętrzu odpowiedniego do funkcjonowania mikroklimatu. Składają się na to takie czynniki, jak temperatura, poziom wilgotności powietrza oraz jego skład. Klimatyzator przede wszystkim chłodzi, ale potrafi też ogrzewać, oczyszczać i filtrować powietrze. Nie tylko zapewnia przyjemne warunki do pracy i odpoczynku, ale poprawia też jakość powietrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób z alergiami.

Dzięki funkcjom chłodzenia i ogrzewania w pomieszczeniu przez cały rok może być utrzymana stała temperatura. Funkcja osuszania obniża z kolei poziom wilgotności w danym wnętrzu, zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni. Dzięki oczyszczaniu z powietrza zostają zaś usunięte pyłki, kurze i alergeny. Klimatyzacja może być też połączona z wentylacją, czyli wymianą powietrza poprzez usuwanie go z pomieszczenia i pobieranie go z zewnątrz.

Jak dokonać wyboru właściwego klimatyzatora?

Nie ma jednego uniwersalnego klimatyzatora, który sprawdzi się niezależnie od wielkości budynku. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają przełożenie na jego efektywność.

Najpopularniejszym wyborem do domów i mieszkań są urządzenia typu split. W ich przypadku jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie. Niektórym przeszkadzać może obudowa urządzenia – w takich przypadkach wybrać można model kasetonowym lub kanałowy i zabudować go w suficie podwieszonym.

W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych, jak biurowce lub centra handlowe, sprawa wygląda inaczej. Klienci komercyjni najczęściej wybierają złożone systemy VRF. W ich skład wchodzi montowany na dachu budynku agregat, a także instalacja chłodnicza i jednostki wewnętrzne, które rozprowadzane są w poszczególnych pomieszczeniach.

O poradę w doborze klimatyzatora najlepiej zapytać firmę zajmującą się montażem instalacji. Dzięki fachowej wiedzy dopasują oni właściwy model do typu budynku, jak i indywidualnych wymagań klienta.

Jak dokonać właściwego montażu klimatyzacji?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że jest to czynność, która powinna być wykonywana przez upoważnionych do tego specjalistów - wymagane są tu imienne uprawnienia elektryczne oraz chłodnicze (F-gazy). Wyjątkiem od tej reguły są jedynie proste urządzenia przenośne. W przypadku reszty klimatyzatorów do instalacji konieczne będą: pompa próżniowa, manometry, butle z czynnikiem chłodniczym, miernik elektryczny, kielicharka oraz sprzęt do wiercenia otworów. W przypadku najczęściej wybieranych urządzeń, czyli klimatyzatorów typu split, ich część zewnętrzna musi być umieszczona na balkonie, a jeśli budynek go nie posiada – na elewacji bądź dachu. Konieczne jest też wybranie odpowiedniego miejsca montażu jednostki wewnętrznej, z uwzględnieniem miejsca na odprowadzanie skroplin. Należy zrobić to w sposób grawitacyjny, prowadząc rurę z odpowiednim spadkiem, a jeśli nie ma takiej możliwości, konieczne jest wykorzystanie tzw. pompki skroplin. Obie jednostki należy montować, mając na uwadze łatwy dostęp w razie czynności serwisowych.

Montaż klimatyzacji w domu lub w budynku użyteczności publicznej (a także jej późniejszą konserwację) należy więc powierzyć fachowcom z właściwymi uprawnieniami i niezbędną wiedzą.

Jak często powinno się serwisować klimatyzację?

Jak często trzeba serwisować klimatyzacje? Czy w ogóle jest to potrzebne?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Klimatyzator trzeba serwisować. W przypadku klimatyzatorów pracujących w domach prywatnych lub biurach serwis należy przeprowadzać dwa razy do roku. Najlepiej w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej. W przypadku niektórych branż serwis powinien być wykonywany częściej, np. w sklepach całodobowych i restauracjach.

Regularny serwis pozwoli Ci uniknąć awarii systemu i większości napraw. Dodatkowo pozwoli Ci cieszyć się nieprzerwaną pracą klimatyzacji i czystym powietrzem, które otrzymasz dzięki regularnej czynności czyszczenia filtrów oraz odgrzybiania jednostek wewnętrznych klimatyzatorów.

Zanieczyszczenia na filtrze mogą pozwalać na rozwój bakterii, najbardziej niebezpieczna jest bakteria Legionella, która powoduje schorzenia płuc.

Dlatego każda osoba posiadająca klimatyzator powinna regularnie go czyścić.

Co to jest klimatyzator typu INVERTER?

Jest to urządzenie, które pracuje w nieco inny sposób niż przeciętny klimatyzator. W przeciwieństwie do typowych modeli, tutaj mamy do czynienia ze zmienną prędkością obrotową sprężarki i wentylatora. W modelach klasycznych te dwie części urządzenia pracują w trybie „włącz-wyłącz” na najwyższej mocy dopóki nie zostanie osiągnięta pożądana temperatury. Nierzadko prowadzi to do strat energii, a do tego przejawia się zwiększonym hałasem. Klimatyzator typu INVERTER został zaprojektowany w taki sposób, aby te straty zminimalizować. Pracuje więc z taką prędkością, jaka jest potrzebna w danym momencie i zmniejsza liczbę cykli włączania i wyłączania się urządzenia. Maksymalną wysokość mocy osiągają tylko kiedy zostają włączone, a po osiągnięciu żądanej temperatury utrzymują ją aż do ich wyłączenia. Szacuje się, że w ten sposób oszczędza się nawet 50% energii, a w dodatku urządzanie pracuje dużo ciszej.


Z powodów związanych z oszczędzaniem energii typowe klimatyzatory mają być w całości zastąpione inwerterowymi.

Etykiety energetyczne – klasyfikacja efektywności energetycznej

Zadaniem etykiet energetycznych jest poinformowanie konsumenta o poziomie energooszczędności danego urządzenia, a przez to umożliwienie porównania kosztów eksploatacji pomiędzy różnymi modelami. W przypadku rynków krajów należących do UE konieczność umieszczania etykiet na sprzęcie wynika z zapisów specjalnej dyrektywy unijnej. Objęte są nią również produkty sprzedawane przez naszą firmę, czyli klimatyzatory o mocy poniżej 12 kW.


Klasa energetyczna oznaczana jest literami, którym często towarzyszą kolory. Najniższa w skali jest litera G, najwyższymi wartościami cechują się zaś urządzenia z oznaczeniem A+++. O wydajności klimatyzatora świadczą też parametry SEER i SCOP. Pierwszy z nich dotyczy sezonowej efektywności chłodzenia, drugi – grzania. Wyrażają one stosunek uzyskanej mocy chłodniczej lub grzewczej do zużytej w sezonie energii elektrycznej.


Na etykietach możemy też znaleźć inne informacje, na przykład dotyczące modelu urządzenia oraz poziomu emitowanego przez niego hałasu.

Czy to prawda, że klimatyzowane powietrze jest czystsze?

Tak! Klimatyzator filtruje powietrze, oczyszczając je z:

  • kurzu
  • bakterii
  • wirusów
  • pleśni
  • grzybów
  • dymu itp.

Klimatyzator pozwala na to, aby w naszym domu, biurze czy lokalach usługowych powietrze było czyste.
Kluczem do odczucia ulgi od pyłków jest dobór odpowiedniego urządzenia.

Na rynku dostępne są klimatyzatory z zaawansowanymi filtrami, które wyłapują część alergenów. Prawdziwą rewolucją są jednak systemy jonizacji powietrza.

Modele z wyższej półki niektórych producentów posiadają tzw. filtry HD z powłoką antybakteryjną oraz układ jonizacji powietrza, który nazywany jest Virus Doctor, który ze względu na swoje możliwości powinien zainteresować alergików. Usuwanie alergenów wziewnych przez Virus Doctor potwierdzone zostało przez:

  • Brytyjską Fundacje ds. Przeciwdziałania Alergii (BAF)
  • Amerykański instytut badań nad alergią (RTI).

Podobnymi efektami może poszczycić się LG, który w swojej ofercie posiada klimatyzatory z układem jonizującym powietrze Plasmaster+. Oprócz tego koreański producent wyposażył swoje urządzenia w zaawansowane filtry znanej na całym świecie firmy 3M W przypadku obu producentów rozwiązań tego typu należy szukać wśród klimatyzatorów z górnej półki.

Czy warto inwestować w rekuperację ?

Instalacje z odzyskiem ciepła są coraz popularniejszym wyborem w przypadku nowego budownictwa. Domy budowane obecnie są bardziej szczelne niż budynki wznoszone przed laty - w ten sposób można więc wspierać właściwą wymianę powietrza między ich wnętrzem, a terenem zewnętrznym. Dzięki rekuperacji nawet zimą możemy “przewietrzyć” pomieszczenia bez utraty ciepła, co w dużym stopniu wpłynie na zwiększenie naszego komfortu. Warto inwestować w rekuperację również, jeśli zależy nam na zminimalizowaniu rozwoju grzybów i pleśni na ścianach i sufitach. To też świetne rozwiązanie dla alergików, którzy cierpią z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Do decyzji o montażu wentylacji z rekuperacją warto zaś podejść z ostrożnością, jeśli budynek jest nieszczelny lub niezbyt dobrze zaizolowany. Instalacja po prostu nie spełni wtedy swoich założeń - nawet mimo jej obecności będzie dochodziło do utraty ciepła. Aby inwestycja była opłacalna, warto więc najpierw zadbać o uszczelnienie i ocieplenie okien oraz ścian.