TEST

W tradycyjnych systemach grzewczych wykorzystywane paliwo musi osiągnąć temperaturę około 1500 stopni, aby wewnątrz budynku mieszkalnego mogło być 20 stopni. Jak widać, jest to mało ekonomiczne rozwiązanie. Dlatego właśnie warto skłonić się ku innym, bardziej ekologicznym rozwiązaniom.


Wydaje się, że najbardziej efektywne są pompy ciepła powietrze-woda. Co ciekawe, ich działanie oparte jest na systemach, które stosuje się przy produkcji lodówek. Istnieją trzy obiegi elementów: dolne źródło (miejsce, skąd pobierane jest ciepło), obieg chłodniczy (instalacja, dzięki której możliwe jest dostarczenie powietrza termicznie przetworzonego do źródła górnego, czyli kaloryferów, ogrzewania podłogowego czy ściennego).

 

pompyciepla1

Proces działania ogrzewania domu

 

Niezwykle ważne w całej powietrznej pompie ciepła są elementy takie, jak sprężarka, zawór rozprężny, skraplacz oraz parownik. Nie można zapomnieć, że cała konstrukcja nie obejdzie się bez cieczy. Jest to tzw. czynnik chłodniczy, wrzący pod niskim ciśnieniem. W momencie, kiedy zaczyna ono rosnąć, ciecz za pomocą sprężarki zmienia się w gaz. Następnie działanie podejmuje skraplacz, pozwalając na to, by zostało oddane ciepło do całej konstrukcji, a więc kaloryferów zarówno ściennych, jak i podłogowych. Może również wzrosnąć temperatura wody użytkowej (c.w.u.). Po tym dochodzi do spadku ciśnienia i za pomocą zaworu rozprężnego proces zaczyna się od nowa. Na funkcjonowanie całej instalacji pompy ciepła nie ma wpływu temperatura zewnętrzna, ponieważ mechanizm może działać również przy nawet -20 stopniach. Co warto zaznaczyć, w przypadku, kiedy w wybranym modelu urządzenia istnieje funkcja chłodzenia, cały proces opisany powyżej jest odwrotny.

To o czym warto pamiętać, to fakt, że pompa ciepła powietrzna może być zasilana albo przez prąd, albo przez gaz. Dlatego przed zakupem należy zastanowić się, która opcja najlepiej sprawdzi się w budynku. Jej ogromną zaletą jest fakt, że może być ona montowana zarówno w przypadku domu dopiero budowanego, jak i takiego już istniejącego.

 

pompyciepla

 

Pompa ciepła najbardziej efektywna jest przy ogrzewaniu podłogowym. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura wody na wyjściu z pompy nie powinna przekraczać 40 stopni i to wystarczy aby w domu utrzymywać temperaturę ok. 21 -22 stopni Celsjusza.

W przypadku tradycyjnego ogrzewania temperatura na wyjściu z pompy musi wynosić ok. 55-60 stopni Celsjusza, aby móc oddać ciepło przy pomocy grzejników i zapewnić w domu temperaturę ok. 21-22 stopni Celsjusza.

Temperatura wody na powrocie w obu przypadkach wynosi ok. 20 stopni. Zatem delta w przypadku ogrzewania podłogowego wynosi ok. 20 stopni Celsjusza, a w przypadku ogrzewania grzejnikami ok. 35-40 stopni Celsjusza, co za tym idzie, w przypadku grzejników pompa potrzebuje więcej energii do nagrzania wody.

 

Bezpłatna wizyta i wycena naszego doradcy

Jeżeli jesteś zainteresowany montażem lub zakupem pompy ciepła napisz do nas